Doprava v Berlíně

letiste-berlinLetecká doprava

Berlín má tři letiště, z nichž jsou ale pouze dvě otevřena: Tegel, Schönefeld. Třetí Tempelhof je již uzavřeno, ale o to je slavnější. Právě na tomto letišti totiž probíhalo slavné zásobování západního Berlína v době blokády a studené války. Jednalo se o takzvaný „letecký most“, kdy do Berlína byly dováženy letecky prakticky veškeré zásoby potravin a materiálu pro jeho běžný chod, včetně třeba uhlí na podpal. Také letiště Tegel je plánováno v budoucnu uzavřít, protože se nalézá relativně blízko centra Berlína a většinu letecké dopravy by mělo převzít letiště Schönefeld které je jihovýchodně od Berlína.

Železniční doprava – S-Bahn

ico-berlin-vlakBerlín má velmi propracovaný systém městské rychlodráhy, která je napojena na všechny hlavní dopravní uzly města a funguje už od roku 1924. Je také celkem zajímavým vizuálním prvkem města – viadukty s železnicí cca pět metrů nad vašimi hlavami doslova v centru města jsou prostě minimálně zajímavé.

Hlavní část dopravy tvoří okružní trasa okolo centra (viz mapa) kterou tvoří linky S41 a S42. Další hlavní částí dopravy jsou linky jezdící ve směru východ-západ (S5, S7 a S75) a ve směru sever-jih (S1, S2 a S25). Celkem má S-Bahn 15linek (nenechte se zmást číslováním).

Stanice S-Bahn jsou označeny zeleným kroužkem s bílým „S“ a nejdete je jednoduše třeba na Google Mapě. Kliknutím na značku, získáte detailnější informace o tom, jaké linky zde jezdí.

S-bahn má své vlastní muzeum.

Rozsáhlý a zajímavý šlánek o rozdělení Berlína a S Bahn je k dispozici na serveru silnice-zeleznice.cz.

Metro – U-Bahn

ico-berlin-metroDalší možnost rychlé dopravy po městě představuje metro. To je označeno modrým čtvercem s písmenem U a existuje zde deset linek. Opět doporučuji hledat na Google mapě. Kromě stanic uvidíte i linky, můžete si jednoduše naplánovat svou cestu.

Berlínské metro tvoří přes 170 stanic a aktuálně se razí nové tunely centrem města. Z půlky je uzavřena hlavní třída „Unter den Linden“ od Braniborské brány až k muzejnímu ostrovu. Návštěvníci města mohou na mnoha místech Berlína pozorovat čilý stavební ruch a všudypřítomné nadzemní potrubí, které pravděpodobně pro účely stavby přivádí vodu či vzduch.

Metro má také své muzeum.

Obrázek níže ukazuje dopravní linky v centru Berlína. Kliknutím je možné stáhnout kompletní přehled v PDF.

mapa-berlin-metro

Tramvaje a autobusy a Metrotram

Doplněním městské dopravy jsou autobusy a tramvaje, které se ale většinou vyhýbají centru města a najdete je v širším centru a hlavně na okrajích města. Zajímavostí je, že v západních částech města je rozšířen spíše autobus a ve východních spíše tramvaje – že by pozůstatek dělení na východní a západní Berlín?

Stanice autobusů jsou označeny písmenem H.

Specialitou Berlína jsou od roku 2004 takzvané „Metrotramvaje“ a „Metrobusy“. Jedná se o speciální linky, jejichž stanice jsou označeny písmenem „M“. Jejich hlavním cílem je rychlá přeprava osob z uzlů metra. Proto jezdí linky v malých časových rozestupech (10minut) a často se jedná o vysokokapacitní stroje (pojmou větší množství cestujících).

Jízdenky, jejich platnost a dosah

Berlín má tři základní okruhy: vnitřní město – A, vnější město – B a okolí Berlína – C. Pro pohyb centrem města vám postačí zóna A, pro cestu na letiště Schönefeld, potřebujete zakoupit jízdenku do zóny C.

Typy jízdenek: • Jednorázová na krátkou vzdálenost (3 stanice metra/městské dráhy a nebo 6 stanic autobusem / tramvají) – 1,40 € • jednorázové přestupní na dvě hodiny – 2,40 – 2,80 € • zvýhodněné jízdenky na 4 jízdy – 8,40 € • jednodenní jízdenky 6,50 – 7,00 € • týdenní jízdenky 28,00 – 34,60 € • skupinové jízdenky pro 5 osob 15,50 – 16,00 €

Jízdenky se dají koupit v automatech, které jsou na každém větším nádraží a kromě hotovosti je často možné platit i kreditní kartou.

Na letiště Tegel se dostanete autobusy 109, 128, TXL a X9, postačuje vám jízdenka do zóny B

Na letiště Schönefeldse dostanete městskou rychlodráhou (linky S9 a S45) a vlakem, ale potřebujete jízdenku do zóny C.

Jízdní kola

Kola jsou velmi rozšířeným způsobem dopravy Berlíňanů. Na každém kroku najdete odstavená kola vesměs staršího data výroby. Předpokládám, že se bude jednat o nějaký systém hromadného vlastnictvím, kdy abyste se stali členem takového „kolo“- družstva musíte věnovat do spolku své kolo a získáte tím možnost využívat kola ostatních. Pak není problém si půjčit jakékoli takovéto kolo na jakémkoli místě a pak ho zase někde odložit pro další zájemce. Pokud o tomto systému v Berlíně více víte, prosím neváhejte mě opravit či doplnit. Osobně vycházím ze zkušenosti z jiných velkých měst. Jako turisté si můžete pronajmout kola za cca 10Eur na den nebo 6centů za minutu. Společností, která kola půjčují je mnoho a doporučuji hledat na Googlu.

​​
loading...