Frauenkirche

frauenkircheTento kostel je dominantou Drážďan a díky své historii je i ikonou města. Při velkém bombardování na konci druhé světové války byl zničen a po válce ponechán v rozbombardovaném stavu, jako připomínka této kontroverzní události. Rekonstruován byl až po znovusjednocení Německa jako symbol obnovení a uzavření minulosti. Znovuvysvěcení bylo až v roce 2005.

Frauenkirche byl vybudován jako luteránský barokní kostel v letech 1726 až 1743. Zajímavostí je že kostelní varhany slavnostně uváděl do provozu Johann Sebastian Bach a představil je veřejnosti koncertem 1. prosince.

Další zajímavostí kostela je neobvyklá, přes dvacet šest metrů vysoká kupole, které se říká “kamenný zvon”. Je to jedinečné dílo, ukázka inženýrství své doby, srovnávaný s Michelangelovou kupolí pro baziliku svatého Petra v Římě. 12tis tun vážící kupole je umístěna ve výšce čtyřiceti metrů bez jakýchkoliv vnitřních podpěr. Při rekonstrukci kostela v 20století byla kupole znovuvytvořena tak, že se kladly precizně opracované kamenné bloky na dřevěnou konstrukci, která byla po dokončení kupole odstraněna. Celá rekonstrukce probíhala jen na základě dobových fotografií, protože žádné plány se nedochovaly.

Oficiální web: www.frauenkirche-dresden.de

​​
loading...