ZOO a Akvárium Berlín

berlin-zoo-top

Pokud máte rádi návštěvy ZOO, pak tu berlínskou si nesmíte rozhodně nechat ujít. Má hned několik nej:

 • Je to nejstarší ZOO v Německu, byla založena už v roce 1844
 • ZOO obývá přes 1 500 druhů zvířat v celkovém počtu přes 15 000 zvířat, což je největší počet zvířat v ZOO na celém světě. Jsou zde započteny i zvířata z akvárií.
 • Berlínská ZOO patří k nejnavštěvovanějším zahradám na světě, ročně ji navštíví přes 3mil návštěvníků
 • Největší atrakcí je panda velká, původně páreček, ale dnes už pouze samička. Velkou atrakcí bylo svého času i mládě ledního medvěda Knut
 • Velmi vzácnými obyvateli, které v běžné ZOO nenajdete, ale v Berlíně ano, jsou haterie novozélandská a zoborožec luzonský (viz další popis níže)
 • Obří budova s akvárii a terárii obsahující nádrž se žraloky a korálovými útesy

Kromě samotných zvířat budete v Berlíně obdivovat i jejich pavilony. Kromě naprosto funkčního provedení pro zvířata jsou také velmi zajímavé esteticky a architektonicky.

Naprosto dominantní je například Sloní brána – hlavní vchod do ZOO, za níž naleznete kromě vstupu do pavilonu slonů i výběhy velkých koček (lvi, tygři), malých šelem, pandy a žirafinec.

Naprosto přírodním dojmem působí pavilony, které jsou tvořeny zcela či z většiny pouze přírodními bariérami jako jsou skály a voda. Tady hledejte například pavilon medvědů či tučňáků, který má dokonce sníh.

Velmi důmyslný je pavilon či voliéra „příbojových ptáků“. Tady je vytvořen umělý příboj, který vrhá na skály potravu, kterou ptáci během odlivu vlny hbitě sbírají, než dorazí další vlna.

Moderní je pavilon hrochů a hrošíků. Ti mají na jedné straně džungli a na druhé obří vodní nádrž, ukončenou sklem v délce přes 14 metrů, takže můžete hrochy pozorovat i pod hladinou.

Tři ZOO v Berlíně

Berlín je unikátní i tím, že má hned několik ZOO. Ta, která je takto označovaná a kterou popisujeme výše, je v centru Berlína a byla původně součásti „západního Berlína“. V rámci izolovaného města to byla jedna z mála atrakcí a lidé ji hojně navštěvovali a bylo o ni dobře postaráno. Adresa: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin.

Ale i „východní Berlín“ měl svou ZOO. Ta je dnes označováno výrazem „Tierpark Berlín“ a spíše se jedná o divoký park. Adresa: Am Tierpark 125, 10319 Berlin.

Třetí velkou ZOO je budova Akvárium. Ta je na stejné adrese jako západoberlínksá ZOO, ale svým rozsahem je natolik obrovská, že ji lze považovat za samostatnou a platí se zde i speciální vstupné. Adresa: Budapester Straße 32, 10787 Berlin.

Dále je v Berlíně několik menších ZOO parků a kousek od Berlína je Tropical Island, kde najdete také v tropické džungli klasické obyvatele.

Akvárium

Asi nejzajímavějším exotický pavilon je Aquarium, ale ne jedno, ale rovnou třípatrová budova, ve které je umístěno více než 9000 vodních živočichů, plazů a obojživelníků.

V prvním patře budovy jsou umístěna různá akvária s vodními živočichy (například hvězdice a sasanky) a jedno obří akvárium s velkým bariérovým útesem s korály. Toto akvárium obývají žraloci, murény rejnoci a další velcí i malí živočichové.

Druhé patro je zasvěceno hadům, želvám, ještěrkám a dalších zvířatům v teráriích. I ve druhém patře je jedno obří terárium, čí výběh ve kterém u místěna napodobenina tropů. Najdete zde kromě želv třeba krokodýla nebo velmi vzácnou tříokou ještěrku haterii novozélandskou, která kromě třetího oka zaujme i svým prehistorickým vzhledem.

Ve třetím patře pak naleznete obojživelníky jako například mloky a žáby a v druhé půlce je insektárium, kde můžete vidět například kudlanky, šváby, pavouky, atd…

Budova akvária a celý pavilon vznikl v roce 1913, a přesto že je součástí berlínské ZOO, platí se zde speciální vstupné a je možné jej navštívit i samostatně bez návštěvy ZOO – má samostatný vchod z ulice.

Ceny a otevírací doba

Ceny vstupného jsou stejné pro ZOO i Akvárium – platí se zvlášť. Tierpark má zvláštní vstupné a je i na jiné adrese. Vstupné do ZOO nebo Akvária:

 • Dospělí ==> 13Eur
 • Děti ==> 6,5Eur
 • Studenti ==> 10Eur
 • Rodinná vstupenka ==> 35Eur

Pokud chcete navštívit dohromady ZOO i Akvárium, pak se vyplatí kombinované vstupné:

 • Dospělí ==> 20Eur
 • Děti ==> 15Eur
 • Studenti ==> 10Eur
 • Rodinná vstupenka ==> 50Eur

Vstupenku je možné koupit online na oficiálním webu. Je nutné ji pak vytisknout a přinést sebou. Online se nedá kupovat parkování. Při nákupu u pokladny u vstupu můžete platit kartou.

Pokud pojedete autem, připočtete navíc 3Eura za celodenní parkování. Hned u hlavního chodu je velkokapacitní několikapatrové parkoviště.

Do ZOO je zakázán vstup pro psy a na kole či koloběžce, uvnitř budovy Akvária se nesmí kouřit. Naopak vítání jsou hendikepování na kolečkovém křesle a v parku jsou i bezbariérové toalety a restaurace.

V celé ZOO najdete i mnoho dětských atrakcí typu skluzavky, houpačky, hřiště, prolézačky apod. A rozhodně nečekejte nic malého, ale pořádné atrakce, které nadchnou každé dítě.

Otevírací doba v létě je 9:00 až 19:00, mimo léto je mírně upravená uzavírací hodina. Otevírací doba Akvária je o hodinu kratší 9:00 až 18:00.

Návštěvu ZOO si naplánujte určitě na celý den. K vidění je toho hodně a osm hodin je optimálních, pokud vás takový výlet neunaví, nebo děti neznudí.

Tierpark je na jiném místě a za jiné ceny vstupného:

 • Dospělí ==> 12Eur
 • Děti ==> 6 Eur
 • Studenti ==> 9Eur

Otevírací doba v létě je 9:00 až 19:00, mimo léto je mírně upravená uzavírací hodina. Do Tierparku mají povolen vstup psi.

Kam dál:

​​
loading...