Braniborská brána

berlin-top

Braniborská brána patří k nejznámějším památkám Berlína, zejména díky své historii a podobě připomínající antickou Akropolis, která láká filmaře a objevila se už v mnoha filmech a seriálech.

Brána je výrazná svými pěti průjezdy z nichž střední je nejširší. Impozantní jsou rozměry brány 26metrů na výšku 11 metrů na délku a 65,5 metrů na šířku. Šest sloupů brány jsou ozdobeny antickými ornamenty ze života bohů a polobohů Herkula, Minervy a dalších.

Na vrcholu brány je socha čtyřspřeží (kvadriga) znázorňující bohyni vítězství Viktorii, jak vjíždí do města na voze taženém čtyřmi koni.

Historie

Historie Braniborské brány sahá do roku 1734, kdy byla vystavěna jako součást městského opevnění a celní brána.

Do dnešní podoby ji nechal přestavět pruský král Fridrich Vilém II v roce 1791. V roce 1806 nechal Napoleon po ovládnutí Berlína kvadrigu odmontovat a převést do Paříže. Do Berlína se vrátila o pár let později v roce 1814.

Socha ženy původně znázorňovala bohyni míru Eirene, která držela dubový věnec. Později byl dubový věnec nahrazen železným křížem a z Eirene se stala bohyně vítězství Viktorie.

Braniborská brána je symbolem Berlína a k tomu byla mnohokrát využita či zneužita. Například zde procházel triumfální průvod NSDAP v roce 1933, kdy nacisté převzali moc v Německu. Na konci války zde zavládla naopak rudá vlajka.

V padesátých letech byla brána rekonstruována a opět se hodně točilo kolem kvadrigy. Byl odstraněn železný kříž a orel coby symbol pruského nacionalismu. Zpět byly tyto symboly vráceny po pádu komunismu.

V době rozdělení Berlína na západní a východní blok, byla brána v hraničním pásmu a nebyla přístupná. I proto se následně znovu stále symbolem, tentokráte pádu berlínské zdi.

Umístění/doprava

Branibosrká brána je umístěna na náměstí Pariser Platz jako ukončení velkolepého boulevardu Unter den Linden. Po něm se můžete pěšky dostat až k muzejnímu ostrovu. Na druhé straně brány je rozsáhlý park, jehož středem vede velká silnice po níž se dostanete až k Vítěznému sloupu.

Kousek od Braniborské brány směrem k řece Spree najdete i Říšský sněm (Bundesatg).

Přímo na náměstí Pariser Platz před Branibosrkosu bránou je stanice metra a vlaků „Brandenburgem Tor“.

Další památky v okolí Braniborské brány

  • Ulice Pod lípami (Unter den Linden) (ulice zde začína a pokračuje k Muzejnímu ostrovu)
  • Muzeum Madame Tussauds (200 m)
  • Bundestag (300 m)
  • Muzejní ostrov (1,5km)
  • Vítězný sloup (1,8 km)
​​
loading...